איך פותרים סכסוכי שכנים?

יחסי שכנים הינם נושא מורכב, יש יחסים טובים, שכנים שאנו מהנהנים להם לשלום בנימוס, יש שכנים שנשמח להיעצר איתם לסמול טוק חביב ויש שכנים איתם נוצר קשר משמעותי, בכולל עזרה הדדית, חברות וחיבה. אולם לצערנו יש יחסי שכנים שהופכים למוקד מחלוקות ואי נעימויות. סכסוך בין שכנים אינו מצב נעים לאף אחד, ולעיתים ישנם מצבים בהם כדאי להיעזר בעו"ד מקרקעין המכי ראת חוקי יחסי השכנים כמו עורך דין דן גנגינה.

במאמר זה נפרט סיבות נפוצות לסכסוכי שכנים:

שימוש ברכוש המשותף

בבניין מגורים משותף קיימים שטחים פרטיים ושטחים ציבוריים. הדירות מהוות כמובן שטח פרטי של כל דייר, אם החניות הן פרטיות או הגג פרטי- גם הם נכנסים לקטגוריית השטחים הפרטיים. אולם בכל בניין קיימים גם שטחים משותפים, לדוגמא חצר הבניין, המקלט, חדר המדרגות. שטחים המוגדרים כשטחים משותפים אינם שייכים באופן פרטי לאף אחד מן הדיירים. המשמעות של העניין היא שאין אפשרות לדייר מסוים לעשות בהם ככל העולה על רוחו ללא התחשבות בדיירים. אם נוצר מצב בו שימוש של אחד הדיירים בשטח משותף חורג מגבולות השימוש הסביר ומפריע לשכנים, ושיחה עם השכן אינה מניבה תוצאות והוא ממשיך בשלו, כדאי לשקול פניה לעורך דין מקרקעין המתמחה בתחום סכסוכי שכנים כדי להביא באופן אפקטיבי לכך שייעשה שימוש הולם בשטחים המשותפים.

רעש וריח

אמנם דירת המגורים הינה רכושו הפרטי של כל דייר, אולם למרות זאת עליו להביא בחשבון כי הוא אינו גר על אי בודד ודירתו צמודה או סמוכה לדירות שכניו. לעיתים קיים דייר המרעיש רעשים חריגים בעוצמתם בשעות שאינן מקובלות כגון שעות המנוחה בין 2-4 או שעות הלילה המאוחרות. בנוסף, לעיתים ריחות חזקים היוצאים מן הדירה עלולים להשפיע על דירת השכנים לגרום לחדירת הריח לדירתם ולהפריע להם.

נזקים

לעיתים בעייה בתשתיות בדירה מסוימת עלול לפגוע בתשתיות הדירות הסמוכות. כך לדוגמא רטיבות שאינה מטופלת בדירה מסוימת עלולה להתפשט ולעבור לדירות השכנים ובכך לגרום נזק בריאותי ואסתטי כגון היווצרות רטיבות.

פנו עוד היום לעורך דין דן גנגינה!

דילוג לתוכן