צרכנות

מהן המגמות העכשוויות בהגדלת חזה?

את שוקלת הגדלת חזה כדי להשיג חזה מלא יותר? את לא היחידה. למרות העניין ההולך וגובר בהליכים זעיר פולשניים או לא פולשניים כלל וכלל, עדיין מדי שנה, ניתוח להגדלת חזה הוא אחד הניתוחים הקוסמטיים הפופולריים ביותר.

עם זאת, נראה כי עידן חדש של שחזור השד נמצא באופק השתלים להגדלת החזה, שיוכל לספק חלופות נוחות ונגישות יותר לשתלי הסיליקון המשמשים אותנו היום.

שני סוגים עיקריים להגדלת חזה

היום יש שני סוגים עיקריים להגדלת חזה: שתלי סיליקון והשתלת שומן. זה האחרון כרוך בשאיבת שומן מהגוף והזרקתו לשדיים.

סיליקון הוא עדיין הבחירה הנפוצה ביותר, אבל הוא רחוק מלהיות מושלם. שתלי סיליקון דורשים החלפה כל 10 שנים, וחוץ מזה הם היו מעורבים בכמה שערוריות מרתיעות, כמו אותה יצרנית שייצרה שתלים מסיליקון מפוקפק, או חברה אחרת שייצרה שתלים עם מרקם פופולרי שהיו קשורים לסיכון מוגבר לליפומה נדירה.

ובכלל, בואי נודה על האמת הרעיון שחפץ זר תקוע לך בתוך הגוף, אינו מושך במיוחד.

אז מה אפשר לעשות?

לפי מאמר שפורסם בשנה שעבר באתר של The Guardian, החוקרים מנסים למצוא ניתוח יחיד ופשוט של שתל, שלא יהיה מעורב בשום חומר זר מתמשך שעלול לגרום לצרות.

חוקרים בחברות שונות מציעים להשיג זאת בדרכים שונות:

  • חברת Healshape

החברה משתמשת בהידרוג׳ל כדי להדפיס בתלת מימד שתל רך שיתיישב בהדרגה בעזרת תאי השומן שיישאבו מלכתחילה מגופה של המטופלת, כאשר השתל עצמו ייעלם במשך 6 עד 9 חודשים.

  • חברת CollPlant

החברה מפתחת דבר דומה אבל משתמשת בקולגן ביו-דיו (bio-ink) מיוחד המופק מעלי טבק –  הנדוס גנטי של ייצור הקולגן האנושי.

  • חברת Lattice Medical

החברה מציעה גישה שונה. השתל שלהם הוא מעין ׳כלוב׳ מודפס בתלת מימד העשוי מביו-פולימר מתכלה, שבו עוטפים דש (flap) קטן מתחת לאזור השד. דש זה מתחיל לגדול ולמלא את ה׳כלוב׳ ברקמת שומן, בעוד שהכלוב עצמו נספג בגוף ובסופו של דבר משאיר במקומו שד שצמח מחדש.

גידול שדיים חדשים באמצעות ׳כלוב׳ כבר הוכח בניסוי שנערך ב-2016, כדרך שעובדת בבני אדם. עם זאת, ניסוי זה עבד רק על אחת מ-5 נשים ואותם כלובים גם לא היו מתכלים. הניסוי החדש מטפל בבעיות שהתעוררו בניסוי הראשון (למשל, התגובות השונות של המטופלות). אבל הצלחת רעיון ה׳כלוב׳ יהווה שיפור משמעותי להשגת שחזור שדיים מעולה, במיוחד לנשים שעברו כריתה.

תחושת השדיים לאחר הליך ההגדלה או השחזור

אחד הנעלמים הגדולים הוא מה תהיה תחושת השדיים שיצמחו מחדש? כריתת שד פירושה, בדרך כלל, אובדן התחושה וגם השחזור מצדו פוגע בתחושה בשדיים.

הנתונים מלמדים שלשתלים יש השפעה שלילית על התחושה. חוסר התחושה בשתל נובע, כנראה, הן מהנזק העצבי שנגרם בעת החדרת השתלים והן מחוסר היכולת של העצבים לצמוח חזרה ברגע שהם נחסמים על ידי שתל הסיליקון. האם מצב זה יחול גם על השתלים החדשים? עדיין לא ברור. אבל מכיוון שבטיפולים החדשניים שום דבר לא יחסום את העצבים, התקווה היא שהתחושה בשדיים שיטופלו תהיה טובה יותר מהמצב הקיים.

שתלים עמידים לאורך זמן

שתלים מרקמות מהונדסות אינם החידושים האחרונים בתחום. קבוצות רבות של חוקרים עובדות על שכלול טכניקת השחזור באמצעות הזרקות של שומנים הנשאבים מהאדם העצמו, ושיפורו בתוספת של תאי גזע שיעזרו לרקמה לשרוד. אנשי מקצוע רפואיים עדיין מתלבטים לגבי הבטיחות של הליך זה ולא בטוחים כיצד יחזיקו שדיים אלה מעמד לאורך השנים. בניגוד לשתלים החדשים, יתכן שיהיה צורך לבצע מספר הליכים חוזרים לשיפור החזה.

בעוד שכל אחת מהטכניקות החדשות הללו עשויה לשפר את ההליכים הקיימים, עדיין החוקרים מדגישים שחשוב לנהוג בזהירות, כדי לא לגלות לאחר מעשה, שדברים לא נבדקו עד הסוף.

המאמר נכתב באדיבות וינקלר קליניק

דילוג לתוכן