בדיקת תלושי שכר: למה זה טוב?

משבר הקורונה הביא לכך לאחד מתוך שמונה שוכרים לא מצליח לעמוד בתשלומי השכירות. במקרים אחרים, השוכרים מבקשים הפחתה בגובה דמי השכירות ובמקרים אחרים, הם בוחרים לא לשלם, אך גם לא לפנות את הנכס המושכר. מצב זה מעמיד את המשכיר במקום בלתי הוגן, כאשר מחד הכנסותיו נפגעות ומנגד בנכס שבבעלותו, עליו שילם ממיטב כספו- מתגורר אדם, שמסרב לפנות את המקום, גם אם יופעל עליו כח סביר. אילו נתונים, ייסעו לכם לאמוד את מצבו הפיננסי של השוכר וכיצד לבצע בדיקת תלושי שכר ? כל התשובות כאן במאמר.

אילו נתונים יסייעו לכם לאמוד את מצבו הפיננסי של השוכר?

נכס להשכרה משמש ישראלים רבים כמקור למינוף כלכלי. וכאשר המשכיר פוגש את השוכר לראשונה הוא בוחן שתי נקודות מרכזיות:

 1. פרטים כלליים על השוכר– לרבות, מין, גיל, מצב משפחתי, מקום עבודה, השכלה, היסטוריית השכרות קודמות, מניעים (סטודנט, מגורים בקרבת מוסדות חינוך, מגורים בקרבת מקום העבודה, מגורים בקרבת ההורים) ותוכניות לעתיד
 2. פרטים פיננסיים– לרבות בדיקת תלושי שכר, או דו"ח הכנסות שנתי (במקרה והשוכר הוא עוסק עצמאי) נכסים אחרים, שהשוכר מחזיק בהם, ערובות ובטוחות

נתונים אלו מספקים למשכיר את ההערכה הראשונית הדרושה כדי להבין מי האדם שעומד מולו, האם ישמור על הנכס שהוא מפקיד לרשות השוכר ולא פחות חשוב- האם השוכר יעמוד בהתחייבותו הכספיות.

מהן הסיבות לבדיקת תלוש השכר?

תלוש המשכורת מגלה מידע יקר ערך על השוכר העתידי ובאמצעותו נחשפים נתונים חשובים על מקום עבודתו, תקפידו, הוותק ומצבו הפיננסי.

מקום העבודה – האם מדובר במקום עבודה ותיק ויציב או זמני, האם המיקום קרוב גאוגרפית או רחוק מהנכס המושכר?

תפקידו והשכלתו של העובד– בתלושי שכר רבים מופיעה דרגת השכר והותק של העובד במקום העבודה. כמו כן ניתן להשוות בין הנתונים שהשוכר מספר לעומת הנתונים המופיעים "שחור על כבי לבן" בתלוש השכר.

נכסים אחרים– האם לשוכר ערובות, בטוחות ותוכניות חיסכון, שיוכל לפדות אותם את יתקשה לשלם את שכר הדירה? נתונים אלו מופיעים בתלוש השכר תחת סעיף הניכויים. (קרן השתלמות, קופת גמל ואפילו ביטוח מנהלים או קרן פנסיה)

כיצד לבצע את בדיקת התלושים?

בדיקת תלושי שכר מבוצעת על שלושת התלושים האחרונים:

 • של השוכר (או אחד השוכרים, אם מדובר על משפחה)
 • של השותף
 • של הערב או הערבים לעסקה

בבדיקה יש להשוות בין הנתונים הבאים:

 • אימות תעודת זהות
 • אימות פרטי המעסיק (ח"פ, שם העסק)
 • פירוט התשלומים, שהעומד מקבל
 • פירוט הניכויים ואחוז הניכויים מתוך השכר
 • ותק העובד במקום העבודה כפי שמופיע בתלוש השכר ביחס לתשאול הראשוני, שנערך בפגישת ההיכרות
 • יתרת חופשות מחלה והיעדרויות- שעשויות להעיד על מצבו הרפואי של העובד וזכויותיו הכספיות העתידיות העומדות לרשותו
 • נתונים מצטברים הכוללים את ימי העבודה ושעות העבודה בפועל, אחוזי משרה, ימי עבודה מהמשרד או מהבית

כאשר מדובר בעובד, שהוא בעל עסק עצמאי לא ניתן לבצע בדיקת תלושי שכר ובמקום זאת יש לדרוש מהשוכר להפיק את דו"ח ההכנסות השנתי שלו. בדו"ח זה ניתן לדעת מה ממוצע ההכנסות החודשי של העובד בניכוי תשלומים לרשויות, האם ממוצע זה קבוע באופן יחסי או שקיים שוני מהותי המעיד על עונתיות או על היעדר הכנסות בתקופות מסוימות. כמו כן, ניתן לבקש את דו"ח השומה, שהוגש לרשויות המס.

כדאי לדעת, שכל עוד הנכס מתאים למגורים הרי שיש לשלם את מלוא הסכום, שנקבע בחוזה מתוקף חוק השכירות והשאילה- גם אם משבר הקורונה הביא לכך שהשוכר איבד את מקור הכנסתו. מומלץ להקדים ולבצע בדיקת תלושי שכר בטרם החתימה על החוזה כדי לדלות מידע מהותי נוסף ולוודא, שמפתח הנכס מופקד בידי אדם אמין ונורמטיבי.

דילוג לתוכן