בת ים: גידול של למעלה מ-400% במתן היתרים לפרויקטים במסגרת תמ"א 38/2 (הריסה ובנייה)

מנתוני הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית עולה כי בשנה האחרונה מספרם של פרויקטים שאושרו במסגרת תמ"א 38/2, הריסה ובנייה בבת ים עלה בשיעור ניכר לעומת מספרם של פרויקטים שקיבלו היתר במסגרת תמ"א 38/1 חיזוק ועיבוי.

על פי הדו"ח האחרון שהוציאה הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית בחודש מאי השנה, מספר היתרי הבנייה לפרויקטים במסגרת תמ"א 38/2, הריסה ובנייה בשנת 2019, עמד על 97 יחידות דיור חדשות לעומת 18 בלבד בשנה הקודמת (2018), גידול של כ-438% בשנה. מאותו הדו"ח עולה כי מספר היתרי הבנייה לפרויקטים במסגרת תמ"א 38/1, חיזוק ועיבוי בשנת 2019 עמד על 425 יחידות דיור חדשות לעומת 362 בשנה הקודמת (2018), גידול של כ-17% בלבד.

עוד עולה מהדו"ח כי בבת-ים אושרו ב-2019, 20 מתחמי פינוי-בינוי, בהם 7,197 יחידות דיור חדשות, ומתוכן 5,130 תוספתיות.

תמ"א 38. צילום: אביחי טבק

לאחרונה פורסם כי בעיר פועלת עמותה הכוללת יזמים המקדמים פרויקטים במסגרת תמ״א 38/1 המבקשים להגיע להישגים מול ראש העיר, יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, מהנדסת העיר והרשות המקומית.

במקביל, מינהל התכנון במשרד הפנים מקדם בימים אלה תקנות חדשות לחוק התכנון והבנייה אשר יחליפו את תמ"א 38 שאמורה להסתיים בעוד כשנתיים. על פי התקנות המוצעות, יתקיימו שני מסלולים, בדומה לתמ"א 38 כאשר סמכויות יוקנו לוועדות המקומיות לתכנון ולבנייה. למשל, במבנים ישנים שנבנו עד שנת 1980 ומיועדים למסלול של חיזוק, היזם יצטרך להציג חוות דעת מקצועית של קונסטרוקטור לפיה אכן ניתן לחזק את יסודות הבניין הרעוע וכן, לאורך קידום הפרויקט יחויב היזם לליווי ובקרת ביצוע על ידי מהנדס. בעוד בתוכניות של הריסה ובנייה מחדש (תמ"א 38/2) לא יהיה צורך בחוות דעת של קונסטורקטור שכן מתחמים שלמים יהרסו לטובת הקמה של שכונה חדשה.

בנוסף, התקנות מציעות, כי במבנים ישנים המיועדים למסלול תמ"א 38/1 של חיזוק ותוספת בנייה על הגג, תתאפשר תוספת זכויות בנייה בהיקף של 200%, ובמבנים משותפים על עמודים, הקומות יוקצו לטובת הקמת שטחי ציבור ולא לצורך הקמת דירות גן למכירה בשוק החופשי. שטח הדירות יצומצם, ולא תהיה תוספת קבועה של 25 מ"ר לכל דירה, שהייתה נהוגה עד כה. היקף הדירות ייקבע לפי תוכנית ספציפית, ולא תהיה תוספת קבועה של מרפסת. הדירות החדשות על פי ההצעה, יכללו ממ"ד, ששטחו כ-12 מ"ר. לעומת זאת, בפרויקטים במסגרת תמ"א 38/2 במסלול הריסה ובנייה, תתאפשר תוספת של זכויות בנייה בהיקף של עד 350% להקמת בנייני מגורים לצד שטחי מסחר ומשרדים בהיקף של עד רבע משטחי הבנייה, כאשר שטחי ציבור ישמשו כ-15% משטחי הבנייה.

יהודה כתב, יו"ר ארגון הקבלנים מחוז תל אביב והמרכז. צילום: יח"צ

ארגון הקבלנים מחוז תל אביב והמרכז מסביר כי הצפי לעתיד הוא שכמות הפרויקטים במסגרת תמ"א 38/1 תפחת בהרבה הואיל והיתרים הניתנים לתמ"א 38/1 מתבססים על החלטות הועדה המקומית שהתקבלו בקדנציה הקודמת של ראשות העיר בת ים, כאשר המדיניות של השלטון החדש הוא לא לאשר פרויקטים של תמ"א 38/1.

יהודה כתב יו״ר ארגון הקבלנים והבונים מחוז תל אביב והמרכז, סגן נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ אומר כי ״צמצום פרויקטים במסגרת תמ"א 38/1 היא מגמה כלל ארצית. בשנים האחרונות מקודמים יותר ויותר פרויקטים במסגרת תמ״א 38/2 ( הריסה ובנייה) ופינוי בינוי, אולם יש לקדם ולהוציא אל הפועל גם פרויקטים שמתוכננים במסגרת תמ״א 38/1 תוך הקפדה יתרה על ביטחון הדיירים המתגוררים בפרויקט במהלך ביצועו. אם רשויות מקומיות מחליטות לשנות מדיניות, יש לעשות זאת במידתיות רבה עם הוראות מעבר מתאימות ולא לפגוע בדיירים, בקבלנים/יזמים ובנותני שירותים שמסתמכים על הוראות החוק והמדיניות הקיימת".

דילוג לתוכן