האם מגיעה לכם קצבה מביטוח לאומי?

קצבאות ביטוח לאומי, מגיעות במגוון רחב מאוד של צורות ובסיטואציות רבות בחיי האזרח. האם גם לכם מגיעה קצבה מביטוח לאומי? ייתכן. כחומר למחשבה, שימו לב להיקף הגדול של תחומים, אשר בהם קצבאות כאלה עשויות לקבל ביטוי:

הורות

בתחום ההורות, המוסד לביטוח לאומי מספק דמי לידה, קצבת ילדים, קצבת לידה רב-עוברית, קצבה מיוחדת ליולדת נכה, קצבת ילד נכה ועוד. כמו כן, ישנו הנושא של קצבת מזונות, כך מסביר אבנר הייזלר, מי שעוסק בביטוח באופן מקצועי.

לימודים ועבודה

השלמת הכנסה על ידי המוסד לביטוח לאומי, ניתנת לאנשים שהכנסתם נמוכה משכר מינימאלי. הבטחת הכנסה ניתנת כהכנסה קבועה, למי שאין לו הכנסה. תשלום עבור ימי מילואים, יכול גם הוא להיחשב כקצבה, שמסייעת זמנית בתקופות מילואים ממושכות.

נכות

מצבי נכות, עשויים להגביל מאוד ואף לגמרי, יכולת עבודה והשתכרות, אבנר הייזלר אומר. מסיבה זו, הם בין המצבים שמדגימים בצורה המשמעותית ביותר, את חשיבות הסיוע שהמוסד לביטוח לאומי עשוי לספק. קצבת נכות, עשויה להינתן במגוון מצבים, למשל בעקבות תאונת עבודה. כך גם בעקבות מצבים יוצאי דופן, דוגמת קצבת נכות לנפגעי פעולות איבה. מומלץ לבדוק בהקשר זה, גם את נושא הקצבה לשירותים מיוחדים לנכים.

סיעוד

קצבת סיעוד רלבנטית במצבים בהם נדרשת עזרה של אדם אחר. זאת, אם המבוטח הוא בגיל פרישה וזקוק לסיוע בביצוע פעולות יום יומיות. קצבת סיעוד ניתנת גם כאשר נדרשת השגחה על האדם, מסיבות של בטיחות. היבט מיוחד לגביה, הוא שהיא יכולה להינתן או כתשלום כספי או בצורת שירותי סיעוד. חדשות טובות, הן שישנה רפורמה בקצבאות הסיעוד, אשר "הפעימה השנייה" שלה נכנסה לתוקף בינואר 2020. כתוצאה מכך, גדלו הקצבאות ושעות הטיפול, להם זכאים מקבלי קצבאות הסיעוד ברמות 4, 5 ו-6.

קשישים

המוסד לביטוח לאומי מסייע לקשישים, עם קצבת אזרח ותיק (קצבת זקנה). זכאים לה קשישים שעונים על שורת תנאים. תנאי סף ראשוני, הוא שהם יהיו יליד הארץ או אזרחים שעלו לארץ לפני הגיעם לגיל 60. לגבי נושא זה, ניתן גם להסתייע ב"שירות הייעוץ לאזרח הוותיק ומשפחתו", שממוקמים בכל סניפי המוסד לביטוח לאומי.

במצבים מיוחדים

יש עוד מצבים רבים, בהם רלבנטיות קצבאות שונות של המוסד לביטוח לאומי, מספר לנו אבנר הייזלר. זאת, כולל מצבים יוצאי דופן. אלה כמה דוגמאות להמחשה: במצב של פשיטת רגל של מעסיק ופירוק תאגיד, עובדים עשויים להיות זכאים לסיוע כספי. כמו כן, כידוע, בעקבות פטירה עשויה להיות משולמת קצבת שאירים.

לסיכום

קורה שאנשים לא מודעים לזכויותיהם ועקב כך, מפספסים הזדמנות להקלה כספית משמעותית, במצב לא קל. במקביל, המוסדות השונים בארץ, לא בדיוק ידועים בשקיפותם ובהליכה לקראת האזרח, בכל הנוגע לזכויותיו. הם חזקים יותר כאשר זה נוגע לגביית חובות. לכן, מעבר לכתוב כאן, מומלץ לבדוק היטב את המידע העדכני, כולל באתר המוסד לביטוח לאומי.

דילוג לתוכן