החורף כאן: נהיגה בטוחה היא הדרך שלכם לשמור על החיים של היקרים לכם

מנתונים שאספה עמותת אור ירוק עולה כי בחורף הקודם נפגעו בתאונות דרכים בחולון ובבת ים כ-320 איש. על מנת שלא תכנסו לסטטיסטיקה הקשה, ליקטנו עבורכם טיפים לנהיגה בטוחה בחודשי החורף. דבר ראשון –  הורידו את המהירות ב-10 קמ"ש ושמרו מרחק

בתחילת השבוע עברה מדינת ישראל לשעון חורף: החשיכה מקדימה להגיע ואיתה גם הגשמים שהופכים את הכבישים לחלקים וכן ערפל, שלוליות ענק בדרכים ואפלוליות לאורך שעות היממה המאפיינים את העונה הקרה בשנה. על פי נתוני עמותת אור ירוק המבוססים על נתוני הלמ"ס עולה כי בחורף שעבר (חודשים נובמבר 2018 עד מרץ 2019) נפגעו בתאונות דרכים 9,317 בני אדם. אם נסתכל על הנתונים, באופן ספציפי, בחולון נפגעו בחודשי חורף 2018-2019 בתאונות דרכים 160 בני אדם, מהם 12 נפצעו באורח קשה ובבת ים נפגעו 157 בני אדם, מהם 11 באורח קשה.

עוד עולה מהנתונים, כי במהלך חודשים אלו, נהרגו בישראל  145 בני אדם בתאונות דרכים, ו-931 נפצעו באורח קשה. המשמעות היא שבמהלך חמשת חודשי החורף בשנה החולפת בכל יום בממוצע נהרג אדם בתאונת דרכים. נזכיר כי רק בסוף השבוע האחרון, הסופ"ש החורפי הראשון לעונה, נהרגו בכבישים תשעה בני אדם, בתאונות שונות שחקירת נסיבותיהן טרם הסתיימה.

למעלה ממחצית מתוך אותם נפגעים בחודשי החורף הקודם, 5,416 בני אדם, נפגעו בתחום העירוני. 49 נהרגו בתחום הערים והישובים ו-549 נפצעו באורח קשה. בירושלים נפגעו 654 בני אדם בחודשי חורף 2018-2019, מדובר ב-149 נפגעים יותר מאשר בחורף 2017-2018 בו נפגעו בעיר 505 בני אדם בתאונות דרכים.

נהיגת חורף. צילום: אור ירוק

ארז קיטה, מנכ"ל עמותת אור ירוק: "בעונת החורף נדרשים כל הגורמים להיערכות מיוחדת בדרכים. על משרד התחבורה והבטיחות בדרכים להגביר את ההסברה בנוגע לסכנות הנובעות מתנאי מזג האוויר המשתנים ולהעלות את המודעות לאופן הנהיגה המתאים לחורף וכן לעודד את הנהגים להכין את רכבם לכבישים החלקים  ולהצטברויות המים שנוצרות. ראשי הרשויות צריכים במקביל להיערך בטרם התגברות הגשמים ולהשקיע בשיפור התשתיות בדרכים העירוניות, לתקון בורות וליקויים בכביש, לנקות את תעלות הניקוז ולמנוע מבעוד מועד הצפות וקריסת תשתיות. בהיערכות מוקדמת מתאימה, בשילוב כוחות של כל הגורמים, נוכל למנוע תאונות ונפגעים רבים".

כך תנהגו בחורף

בחורף יש להתאים את אופן הנהיגה לתנאי הדרך המשתנים. הכביש רטוב, מרחק העצירה מתארך, ישנן שעות רבות יותר של חושך, הכביש נהיה חלק בגלל תערובות של מים, שמן ואבק, דבר הפוגע באחיזת הצמיגים בכביש. כדי להגביר את הבטיחות בדרכים גם בימי החורף הגשומים מומלץ להקפיד על הכללים הבאים:

  • הכינו את הרכב: בתחילת החורף, כדאי לבדוק את הרכב במוסכים המורשים, חלקם מעניקים בדיקת חורף חינם. יש לוודא כי המצבר, האורות, והבלמים תקינים ומוכנים לנסיעה בתנאי גשם ובוץ.
  • סעו לאט: יש להוריד את מהירות הנסיעה ב-10 קמ"ש לפחות ולהגדיל את המרחק מכלי הרכב שמלפנים.
  • אפשרו כניסת אוויר: מומלץ להשאיר פתח בחלון על מנת שאוויר צח יכנס וימנע אדים ותחושת עייפות.
  • לתכנן מסלול ולהתלבש בהתאם: כדאי לתכנן את מסלול הנסיעה מראש ולהתלבש בלבוש קליל ולא כבד ומסורבל.
  • להקפיד על נראות: חשוב להקפיד על הדלקת אורות בכבישים בינעירוניים גם ביום וגם בלילה משום שתנאי מזג האוויר בחורף מקשים על הראיה.
  • אורות בערפל: בימים שבהם קיים ערפל חשוב לדאוג להדלקת אורות מתאימים בכל שעות היממה.
  • תקינות הצמיגים: יש לוודא כי צמיגי הרכב תקינים ולא שחוקים או יבשים וכי לחץ האוויר בהם תקין.
  • תקינות המגבים: יש לוודא כי מגבי הרכב אינם יבשים וכי יש מים במיכל המגבים.
  • נראות הולכי רגל: להולכי הרגל מומלץ ללבוש בגדים בהירים ולהשתמש במחזירי אור, במידת האפשר, בכדי שלנהגים יהיה קל יותר להבחין בהם.
דילוג לתוכן