התקלות הנפוצות בתריסים חשמליים

התריסים הידניים נחשבים כיום למיושנים ולא פונקציונליים, וקרנם של התריסים החשמליים עלתה עד שהפכו לסטנדרט של ממש כאשר מדובר בבניה של בתים. ישנם הבדלים רבים בין שני סוגי התריסים הללו, אשר נעוצים במנגנון ההפעלה, בתפעול ובעמידות המוצר. ההבדל הבולט ביותר כמובן הוא המנוע, אשר מצוי בתריסים חשמליים ומאפשר את הפעלתם החלקה, לעומת היעדרותו בתריסים הידניים שפועלים כמנגנון מכני הדורש הפעלת כוח ומאמץ בגלילתם.

הבדל נוסף הינו אופן הגלילה. בעוד שתריסים ידניים דורשים, כאמור, גלילה ידנית ומאומצת, כל מה שדרוש כדי לפתוח או לסגור תריס חשמלי הוא לחיצת כפתור. ישנם תריסים אשר בנוסף למתג ההפעלה הנייח מגיעים גם עם שלט, המאפשר שליטה על התריסים מכל רחבי הבית.

ההבדל בעמידות המוצר נעוץ בעובדה שתריסים ידניים נוטים להתקלקל יותר בעקבות ההפעלה הידנית, אשר יכולה להיעשות ביתר כוח או בזווית לא נכונה אשר גורמת לשחיקה. לעומת זאת התריסים החשמליים נעים במסלול קבוע ומסודר ולכן כמעט ואינם נשחקים.

הבדל בולט נוסף הוא העלות, כאשר מחיר של תריס חשמלי, בעקבות כל יתרונותיו, הינו יקר בהרבה מזה של התריס הידני.

מהן התקלות הנפוצות בתריסים חשמליים?

למרות שתריסים חשמליים נחשבים לעמידים יחסית לתקלות, עדיין ישנן מספר תקלות נפוצות אשר עלולות להתרחש בעת השימוש בהם.

שחיקה או קריעה ברצועה 

התריס החשמלי מתגלגל על גבי רצועה, אשר עלולה להישחק בעקבות בלאי טבעי כתוצאה משימוש רב בתריס, או בעקבות שימוש לא נכון בו.
איך ניתן להימנע? יש לשים לב כי נעשה בתריסים שימוש זהיר ונכון. אין "לשחק" עם המתג ולהעלות ולהוריד לסירוגין את התריס, ואין לסגור אותו כאשר מונחים חפצים תחתיו אשר עלולים לחסום את התריס בעת ירידתו.

נתק בין שלבי התריס

תקלה זו מתרחשת בעיקר בשלבים התחתונים של התריס, מכיוון שאלו השלבים אשר מופעל עליהם הלחץ הרב ביותר. המשקל הכבד שמונח עליהם גורם לעיתים לשבירה בין שלבי התריס, ומקרה זה נפוץ בעיקר בתריסי שלב מוקצף, כלומר בתריסים ששלביהם עשויים מחומר מבודד הנקרא פוליאוריטן, המצופה באלומיניום, ונחשב חלש יותר לעומת תריס אלומיניום.
איך ניתן להימנע? מומלץ לרכוש תריסים חזקים יותר מלכתחילה, וניתן גם להשתדל לפתוח את התריסים בכל עת שמתאפשרת על מנת לצמצם את הלחץ המופעל עליהם.

תקלה במנוע

זוהי תקלה אשר מתאפיינת בקרטוע של המנוע בעת גלילת התריס או בהשמעת קולות מהמנוע גם כאשר התריס לא קיבל פקודה לעלות או לרדת.
איך ניתן להימנע? זוהי תקלה לא צפויה שלא ניתן להימנע ממנה מראש, אך חשוב לדעת כי לרוב ישנה אחריות על המוצר בעת התקנתו והיא כוללת גם את הטיפול במנוע.

טיפול בתקלות השוטפות

הטיפול בתקלות מתקיים על פי אופי התקלה, ומתאפיין לרוב בהחלפת החלק התקול. ישנם מקרים קלים יותר אשר בהם ניתן להסתפק רק בתיקון של אותו החלק, כמו כוונון מחדש במנוע.
למשל, במקרה של תריס שהמנוע שלו "לא סוחב", יש הבדל בין מקרה בו התריס עולה רק חלק מן הדרך ונעצר, ובו נדרש רק תיקון במנוע, לבין מקרה בו התריס נעצר לאחר עלייה של שלבים בודדים, ובו נדרשת החלפה של המנוע.

דילוג לתוכן