"ובחרת בחיים – כשאמנות פוגשת בריאות"

תערוכה ייחודית ומרגשת פרי יצירתם של אמנים ניצולי שואה תוצג במקביל ב-12 מרכזים רפואיים של מכבי שירותי בריאות במחוז ירושלים והשפלה ♦ במרכזים הרפואיים של מכבי בבת ים יוצגו עבודותיהם של בייטולדז'י, הגב' מלוינה אובצ'יניקוב ורינה נעים תושבי העיר ♦ את התערוכה יזמה רוני עצבה, עובדת סוציאליות במחוז, שבמסגרת תפקידה נפגשה עם ניצולי שואה והתוודעה ליצירותיהם

 מיזם חדש ומרגש במכבי שירותי בריאות, יציג לקראת יום הזיכרון לשואה ולגבורה שחל השבוע, תערוכת עבודות אמנות פרי יצירתם של אמנים ניצולי שואה. התערוכה, שכותרתה "ובחרת בחיים – כשאמנות פוגשת בריאות", כוללת פסלים, ציורים, צילומים ושירים, וחושפת בנגיעות צבע וחומר את עולמם הייחודי של הניצולים ושוזרת יחד פסיפס של סיפורי חיים, זיכרונות ותקוות. התערוכה הינה יוזמה מיוחדת של רוני עצבה, עובדת סוציאלית במכבי, שמרכזת את תחום ניצולי השואה, ונחשפה ליצירות האמנות כחלק מעבודתה עימם.  התערוכה תוצג במקביל  ב- 12 מרכזים רפואיים ברחבי מחוז ירושלים והשפלה, בערים חולון, ראשון לציון, בת ים, רמלה, מודיעין, מעלה אדומים וירושלים, כשבכל מרכז רפואי תוצג יצירת אמנות של ניצול שואה תושב העיר.  התערוכה תוצג בין התאריכים 6.4-16.4

בבת ים יוצגו היצירות בשלושה מרכזים רפואיים ברחבי העיר. במרכז הרפואי ברח' כצנלסון 37 יוצגו צילומים של מר ולרי בייטולדז'י, שנולד בשנת 1939 באוקראינה. בהיותו ילד פעוט הוברח לאוזבקיסטן וחייו ניצלו.  לאחר המלחמה חזר לעיר חרסון, סיים בית ספר תיכון, התגייס לצבא ושירת כאיש קבע שנים רבות. בשנת 1999 עלה לארץ וכיום מתגורר בעיר בת ים. ולרי החל לצלם בגיל 18, מאז אהבתו הפכה לתחביב חייו, בו הוא מוצא ביטוי עצמי ושלווה.

במרכז הרפואי ברח' קדושי קהיר 20 יוצגו עבודותיה של הגב' מלוינה אובצ'יניקוב, שנולדה בשנת 1939 באוקראינה. כילדה קטנה, הוברחה לאורל שברוסיה וחייה ניצלו. לאחר המלחמה חזרה יחד עם אמה ואחיה לאוקראינה, שם סיימה את לימודיה בבית ספר למוסיקה ולאחר מכן  עבדה כל חייה כמורה לפסנתר ומנצחת. מלוינה עלתה לארץ בשנת 1999. שנים לאחר מכן למדה לצלם ומאז היא מאוהבת באומנות זו.

כמו כן, תוצג עבודתה של הגב' רינה נעים, שנולדה בטריפולי בשנת 1940. ילדותה עברה עליה בצל הכיבוש של איטליה הפאשיסטית, שפעלה בשיתוף פעולה עם הצורר הנאצי. תקופה קשה, במהלכה הוגלו חלק גדול מיהודי לוב למחנות ריכוז באירופה ורבים מהם נספו במחנות ההשמדה הנאציים.היצירה נעשתה ע"י רינה שגילתה את נפלאות העבודה עם החימר ומוקדשת לאחייניותיה האהובות אורלי ועופרה.

ד"ר חגי פרנקל, ראש מחוז ירושלים והשפלה במכבי שירותי בריאות: "כארגון בריאות מוביל אנו פוגשים את החברים שלנו מגיל ינקות ועד בגרות. כחלק מהדאגה שלנו לשיפור איכות חייהם אנו שמים דגש על הבריאות הפיזית והנפשית כאחד. התערוכה הייחודית, פרי יצירתם של אמנים ניצולי שואה, מעניקה לכולנו את ההזדמנות לחזות בעולמם הפנימי של ניצולי השואה החיים בקרבנו ולתת להם את ההכרה וההערכה שהם ראויים לה. אני מזמין את הקהל המגיע לסניפים לצפות ולהתרגש יחד איתנו".

ליאת זך- פוקס, מנהלת השירות לעבודה סוציאלית במכבי שירותי בריאות, מחוז ירושלים והשפלה:  "העובדות והעובדים הסוציאליים שמים דגש במהלך כל השנה על איתור יזום של ניצולי שואה בכלל  וניצולי שואה עריריים בפרט (כחלק מתוכנית בשיתוף הרשות לניצולי שואה) על מנת לזהות את צרכיהם ולסייע במיצוי זכויותיהם. השנה בחרנו לציין את יום השואה במחווה לניצולים, אשר בחרו בחיים ומביעים את רגשותיהם- הכאב, השמחה ומה שביניהם- ביצירה. ניצולי השואה שמציגים את עבודותיהם מתרגשים מאוד, וכך גם אנחנו".

דילוג לתוכן