טיפולי שיניים בהיריון

תקופת ההיריון, ובמיוחד תקופת השליש הראשון, מציפה את האישה ההרה ברגשות שונים ועליה להתמודד עם תופעות בריאותיות חדשות ושאינן מוכרות לה. הגוף עובר שינויים הורמונליים רבים, ובנוסף המשקל משתנה והבטן מבצבצת וצומחת במהירות. בתקופת ההיריון נשים רבות שואלות האם ניתן לעבור טיפולי שיניים גם בהריון. לכן, חשוב לדעת כי אין שום מניעה מטיפולי שיניים בתקופת ההיריון, אך יש טיפולים שעדיף להקדים או לדחות כדי לא לקחת סיכונים מיותרים ומטעמי נוחות ומגבלות גופניות.

למרות הדעה הרווחת כי בתקופת ההיריון מאבדים שיניים בגלל צריכת סידן בדם על ידי העובר, אין בטענה זו אמת. עם זאת, השיניים בהחלט פגיעות יותר בתקופת ההיריון בגלל רמת החומציות הגבוהה בחלל הפה, שינויים בדפוסי האכילה, הפרשת הורמונים העשויים להחמיר תהליכים דלקתיים גם בחלל הפה, ובעיקר בחניכיים.

לנשים בהריון מומלץ לבחור היטב את רופא השיניים שלהן, ובאופן כללי כדאי לבצע טיפולים דחופים לפני ההיריון. כמוכן, מומחה לרפואת שיניים ימליץ לנשים בהריון לעבור טיפולי שיניים בטרימסטר השני, כלומר בין השבוע ה-13 להיריון לבין השבוע ה-24, מאחר ובתקופה זו הגוף של האישה פחות רגיש, היא לרוב לא סובלת מתסמיני הריון הנפוצים בשליש הראשון והתחושה הכללית שלה טובה יותר. יש לציין כי אסור להשתמש בגז צחוק כאשר מטפלים בנשים בהריון ויש לוודא כי הרופא משתמש בחומרי הרדמה ללא אדרנלין.

טיפולי שיניים בהריון לפי טרימסטרים

מומלץ לעבור ביקורת ע"י רופא מומחה לטיפולי שיניים עוד לפני התחלת ההיריון, כך ניתן למנוע דלקות, בעיות שיניים שונות וכאבים בתקופת ההיריון. בטרימסטר הראשון מומלץ להימנע מביקור אצל רופאי השיניים, אלא אם סובלים מכאב חמור ומבעיה המחייבת טיפול בחירום. ההמלצה לא לבצע טיפולי שיניים בטרימסטר הראשון להריון היא בגלל ההתמודדות עם תסמיני ההיריון כמו הקאות ובחילות, ולא בגלל סכנה לעובר או סיכון להפלה בגלל שימוש בחומרים שונים.

בתקופת הטרימסטר השני להריון ניתן לעבור את רוב טיפולי השיניים, בשלב זה של ההיריון האישה לרוב אינה סובלת מבחילות, הקאות וצרבות, אלו תופעות העשויות להשפיע את טיפול השיניים, לכן בשליש השני הטיפול בטוח יותר.

בטרימסטר השני להריון אפשר לבצע טיפולי שיניים נפוצים כמו סתימות, ניקוי שיניים, הסרת אבנית, טיפולי שורש עם סתימות לבנות וטיפול בדלקת חניכיים.

בטרימסטר השלישי כדאי לוותר על ביקורים במרפאה ועדיף לא להתחיל טיפול ממושך המחייב ביקורים תכופים בקליניקה בגלל הקושי לשכב באופן ממושך ורגוע על הגב. אם האישה ההרה סובלת מכאבים או זקוקה לטיפול דחוף, עדיף לא לדחות את הטיפול כדי לא להחמיר את המצב. בתקופה זו מבצעים רק טיפולי שיניים נקודתיים ומהירים יחסית, ואת הטיפולים המורכבים והממושכים כדאי לדחות לאחר הלידה.

ייעוץ מרופא שיניים מומחה

חשוב להדגיש כי אין לדחות טיפולי שיניים הכרחיים במהלך ההיריון, אך יש לבחור היטב את רופא השיניים כדי לקבל ייעוץ מקצועי ולבחור בטיפול המתאים והיעיל ביותר, תוך התייחסות להריון ולרגישויות השונות הנלוות לכך. טיפולים משמרים ניתן לבצע לכל אורך ההיריון, עדיף בטרימסטר השני. טיפולי אסתטיקה מותרים בחלקם במהלך ההיריון, למשל הלבנת שיניים ויישור שיניים.

עדיף לדחות את התחלת יישור השיניים לאחר הלידה, אך אם האישה התחילה טיפול אצל אורתודנט מומחה ליישור שיניים לפני ההיריון, אין מניעה להמשיך את הטיפול. נשים בהריון המעוניינות להלבין שיניים חייבות לקבל ייעוץ ממומחה מאחר ויש להתאים את שיטת וחומרי ההלבנה ואין לקחת סיכונים מיותרים.

דילוג לתוכן