יישור לסת ללא ניתוח

העידן המתקדם, מאפשר לבצע שינויים במראה החזותי של בני אדם, מבלי להצטרך בהכרח לניתוחים. כזה הוא הלסת, אותו ניתן ליישר ללא ניתוח, כפי שיבואר להלן.

צורת הפנים שלנו והפרופורציה בהם נקבעת  על ידי צורת הלסתות שלנו, והדרך בה הן מותאמות אחת לשנייה. הלסתות העליונה והתחתונה אמורות להתאים זו לזו כמו סיר ומכסה. העליונה צריכה לכסות את התחתונה, להיות מעט רחבה ובולטת יותר ממנה. ליחס נכון בין הלסתות יש תפקידים רבים: דיבור, נשימה לעיסה וכמובן גם אסתטיקה של הפנים, שעלולה להיפגע מאוד במקרה וקיים פגם בצורת הלסתות.

אצל אנשים רבים, צורת הלסתות אינה מאוזנת, מה שפוגע בתפקודן, ועלול להוביל לבעיות רבות, הן בעיות אסתטיות והן בעיות בריאותיות.

מנשך לקוי

מקרים בהם הלסתות אינן מאוזנות מתחלקים לoverbite (מנשך עובר אנכי), בו השיניים העליונות ממוקמות קדימה מידי ביחס ללסת התחתונה, או underbite (סגר הפוך קדמי), בו הלסת העליונה ממוקמת אחורה מידי. הנזקים של מנשך לקוי אינם רק אסתטיים. מצב כזה מקשה על פעולת ניקיון השיניים, ועלול להוביל לתחזוקת שיניים לקויה שסופה במחלות חניכיים וריקבון. בנוסף לכך, מנשך לקוי מפעיל לחץ רב יותר על השרירים במפרק הלסת, מה שמוביל לשחיקת האמייל בשן ולכאבים כרוניים בשרירים ורקמות הפנים.

כיצד בודקים?

פעמים רבות, אדם מפגם במנשך והוא אפילו לא מודע לכך. חשוב מאוד לבדוק זאת, על מנת להימנע מנזקים וכאבים. אז כיצד בודקים את זה? בבדיקת שיניים שגרתית יבקש רופא השיניים מהמטופל לנשוך כלפי מטה על מנת לבחון את מצב הלסתות. במקרה בו הרופא מעוניין בבחינה מדוקדקת יותר של מצב הלסתות, הוא יציע לבצע צילומי רנטגן, שיתנו לו תמונה פנורמית של הפה ויאפשרו לו לבחון את הלסתות ואת היחס ביניהן לבין הצוואר מזוויות שונות. שיטה נוספת היא יצירת תבנית של המנשך שתספק מידע מצב הלסתות והשיניים.

איך מטפלים?

במקרים קיצוניים במיוחד, ייתכן שהפתרון לבעיה יאלץ להיות ניתוח בלסת. אך ברוב מוחלט של המקרים, הטיפול לא יכלול ניתוח. הטיפולים הלא כירורגיים הנפוצים לבעיה הם:

  • טיפול אורתודנטי – הטיפול הנפוץ ביותר לבעיה הוא טיפול אורתודנטי, שמזיז את השיניים לאט לאט עד להגעתן למקום הנכון להן. אנשים רבים נרתעים מטיפול אורתודנטי, מכיוון שהם חוששים שמכשירים כמו פלטת שיניים יהיו בולטים לעין וימשכו תשומת לב של הסובבים. כיום קיימת שיטה ששמה יישור שיניים פנימי, שבאמצעותה ניתן לעבור טיפול אורתודנטי מסוגים שונים ללא כל עדות לכך מבחינה חיצונית. במסגרת שיטה זו מיוצרים סמכים וחוטים במעבדה בהתאמה אישית מדויקת לפיו של המטופל, באמצעות מידות שנלקחו על ידי רופא השיניים. באמצעות שיטה זו ניתן לעבור יישור שיניים גם בגילאים מתקדמים יותר ללא כל פגיעה במראה החיצוני.
  • עיצוב מחדש של השיניים – במסגרת טיפול זה מעצבים מחדש את השיניים על מנת לאזן את הלחץ שמפעילה הנשיכה. עיצוב השיניים מתבצע באמצעות מקדחה שתעצב את קווי המתאר של השן.

קיימים גם טיפולים נוספים שאינם מערבים ניתוח, כמו לדוגמא החלפת שיניים פגועות. חשוב מאוד להתאים את הטיפול הנכון ביותר לכל מטופל ספציפי, כך שיענה על כל הצרכים הבריאותיים והאסתטיים שלו.

דילוג לתוכן