כיצד בוחרים מרפאת שיניים לילדים?

כולנו זקוקים לטיפולי שיניים מפעם לפעם, מבוגרים וילדים כאחד. באופן טבעי מרפאת שיניים לילדים מתנהלת מעט אחרת ממרפאה לבוגרים והדגשים המושמים בה מיוחדים עבורה. בכתבה הבאה נעמוד על הייחודיות שבמרפאת שיניים לילדים ונענה על השאלה כיצד בוחרים אחת כזאת.

מה מיוחד במרפאת שיניים לילדים?

ההבדל המרכזי בין מרפאת שיניים לילדים לבין מרפאה בוגרת נעוץ בעומד בראשה. רפואת שיניים לילדים היא למעשה התמחות ספציפית בתוך רפואת השיניים אשר מצריכה שנים נוספות של למידה מעשית ועיונית בתחום. כפועל יוצא, רופא במרפאת שיניים לילדים מכיר על בוריו אספקטים רלוונטיים בתחום, כגון שיטות הרגעה לילדים ונוער, טיפול בהפרעות התפתחותיות של השיניים, טיפול בחרדה אצל ילדים המתעוררת מטיפול שיניים ועוד נושאים רבים. נוסף על כך גם מרפאת השיניים עצמה מאופיינת בעיצוב חזותי שונה ממרפאת בוגרים המותאם לקהל הצעיר הפוקד את המקום.

אמצעים מיוחדים במרפאה לילדים

מרבית המכשור במרפאה לילדים ובמרפאת הבוגרים הוא כמובן די זהה, אך עדיין קיימים אמצעים מיוחדים שנפוץ יותר למצוא במרפאת שיניים לדור הצעיר. כך למשל, במרפאה לילדים רווח השימוש בגז צחוק (נייטרוס) כאמצעי להקלת החרדה הנלווית לטיפול. גם ליצנים רפואיים הם מחזה נפוץ יותר במרפאת ילדים ותפקידם לנסות להרגיע ולהפיג את החששות הנגרמים מטיפול.

כיום קיימת גם טכנולוגיה ייחודית הקרויה Wand אשר תפקידה לאפשר הרדמה מקומית בצורה נעימה יותר, ללא צורך בהזרקה וללא הרדמה של איברים לא רלוונטיים לטיפול כמו השפתיים, הלחיים והלשון.

כיצד מוצאים את המרפאה המתאימה?

בחירת מרפאת שיניים לילדים היא אינה עניין של מה בכך. ההיבט החשוב ביותר אולי בבחירת המקום המתאים הוא כמובן ההיבט האנושי. ראשית, חשוב לוודא שהטיפולים המוצעים במקום ניתנים על ידי מומחה ברפואת שיניים לילדים בעל ההסמכה המתאימה לכך. שנית, ולא פחות חשוב, יש לוודא את יחסי האנוש של הצוות הטיפולי, ולבדוק האם הם נוקטים גישה טיפולית מותאמת לילדים אשר יוצרת רוגע ונעימות על פני חשש וחרדה. באופן טבעי, טיפולי שיניים יוצרים לא מעט לחצים אצל אנשים, ועל אחת כמה וכמה אצל ילדים. על כן מומלץ מאוד לבחור במרפאה שעושה ככל שביכולתה בשביל להפיג לחצים אלו.

דרך מומלצת לבחירת מרפאת שיניים מומלצת לילדים, לבד מהפן המקצועי, הוא להתייעץ עם הורים לילדים בגילים רלוונטיים שחוו טיפול שיניים בהצלחה במרפאת השיניים. המלצה כזו יכולה לעלות את הסיכויים לטיפול מוצלח ומומלץ.

היבט חשוב נוסף בעבור בחירת מרפאת שיניים טובה הוא ההיבט הטכנולוגי. מומלץ לבחור במרפאה שברשותה הכלים המתקדמים בתחום רפואת השיניים, אשר יאפשרו את הטיפולים היעילים ביותר. בהקשר זה כדאי גם לשים לב לצד הבידורי שבמרפאה – האם במרפאה נמצאים חפצים שונים (מסכי טלוויזיה, צעצועים וכדומה) שיעבירו בנעימים את זמן ההמתנה לטיפול?

גם אם עסקינן באורתודנט המבצע יישור שיניים לילדים, היבטים אלו תקפים. חשוב לבחור אורתודנט מומחה אשר התמקצע בטיפול בילדים. בנוסף חשוב לוודא שיחסי האנוש אצלו נעימים ושמרפאתו מאובזרת באמצעים המתאימים לטיפול אופטימלי בילדים. אם הדבר מתאפשר, מומלץ לבחור במרפאה בה אפשר למצוא את כל טיפולי השיניים הרלוונטיים – אורתודנט, שיננית ורופא שיניים כאחד. כך לא יצטרף הילד לשנות סביבות טיפול באופן תכוף ויתרגל בקלות רבה יותר למרפאה.

דילוג לתוכן