לימודי משפטים – מה לומדים ומהן האפשרויות לאחר התואר

התואר הראשון בתחום של לימוד משפטים הוא אחד התארים הכי פופולריים ומבוקשים בארץ. כל שנה צעירים רבים חולמים להפוך לסטודנטים מן המניין בפקולטות השונות ובתי ספר ללימודי משפטים. כיום, קיימים שני אפיקים בהם ניתן להגשים את החלום להפוך לעורכי דין – ללמוד באוניברסיטה מוכרת, בה לרוב תנאי הקבלה גבוהים יותר, או ללמוד במכללה, בה תנאי הקבלה יהיו קלים יותר. שכר הלימוד, לעומת זאת, הוא גבוה יותר במכללות מאשר באוניברסיטאות.

מה כולל התואר הראשון במשפטים

התואר הראשון בלימודי משפטים הוא תואר מעמיק ומקיף. רוב מסלולי הלימוד לתואר זה נמשכים כשלוש שנים וחצי ובמהלכם לומדים הסטודנטים על תחומי המשפט השונים – חוקי המשפט פלילי, חוקי המשפט האזרחי, קריאת פסקי דין, כתיבה משפטית אקדמית, דיני משפחה, מבנה מערכת המשפט בישראל, דיני המשפט העברי ועוד. ישנן מכללות, כמו המרכז האקדמי – שערי מדע ומשפט, בהן תוכלו גם להשתתף בהתנסויות מעשיות שונות הקשורות לעולם המשפט.

מסלול הלימודים הייחודי במכללה המובילה כולל הכשרה להופעה בבתי משפט ובחקירת עדים תוך רכישת מיומנויות טיעון ואף להתלוות לשופטים מכהנים לסיוע בעבודה משפטית שוטפת. בנוסף, המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט מפעיל גם קליניקה משפטית בה זוכים הסטודנטים לסייע בהליכים משפטיים שונים לאנשים מאוכלוסיות שונות כגון אנשים מעוטי יכולת, נכי צה"ל, משפחות שכולות וכיוצא בזה.

השילוב של לימוד משפטים ברמה אקדמאית גבוהה יחד עם התנסות מעשית והכרות עם השטח ועבודת מערכת המשפט בפועל יוצרת בקרב הסטודנטים הבנה מעמיקה ומורכבת יותר של התחום. סטודנטים אלו יוצאים מוכנים ומנוסים יותר אל עולם העבודה והם הופכים לעורכי דין מקצועיים יותר.

אפשרויות תעסוקה לאחר סיום התואר

לימוד משפטים פותח בפני הסטודנטים שער לעולמות תעסוקה מגוונים. קודם כל, בסיום התואר נדרשים הסטודנטים לעבור התמחות במשרד עורכי דין. לאחר מכן יש לעמוד בהצלחה בבחינה של לשכת עורכי הדין. סטודנטים רבים אשר עומדים בהצלחה בבחינה חוזרים לעבוד באותו משרד בו עשו את ההתמחות והופכים לעורכי דין של המשרד במשרה מלאה.

מלבד עבודה במשרד עורכי דין כזה או אחר, סטודנטים עם תואר במשפטים יכולים להשתלב גם בעבודה בחברות הייטק גדולות תחת המחלקות המשפטיות של אותן חברות, להשתלב בסקטור הציבורי כעורכי דין של הפרקליטות או הסניגוריה הציבורית ועוד.

בנוסף, בעלי תואר במשפטים יכולים לספק ייעוץ וליווי משפטי לחברות ולארגונים שונים, לדוגמה ייעוץ משפטי לחברות הייטק, לחברות נדל"ן לצורך עריכת חוזים עם לקוחות וספקים, לחברות תקשורת וכיוצא בזה. אפשר לפתח גם קריירה בתחום הגישור, לאחר קורס קצר וממוקד וקבלת תעודה.

האפשרויות הן מרובות וחשוב מאוד לבחון ולהכיר אותן מבעוד מועד. לעיתים הבחירה הראשונית היכן לבצע התמחות או היכן להתחיל לעבוד לאחר קבלת הרישיון יכולה לקבוע את מהלך הקריירה המשפטית לשנים הב

דילוג לתוכן