מהו חיישן טמפרטורה וכיצד הוא פועל

חיישן, באנגלית Sensor, הוא סוג של מתמר, כלומר רכיב הממיר אות פיזי מסוים לאות חשמלי (או להפך), לממיר תפקיד חשוב למדידות, לבקרה ולהעברת מידע ונתונים למערכת אחרת. יש מגוון רחב של חיישנים, ביניהם גם חיישני טמפרטורה, לחות, הצפה, רטט, זעזועים, עוצמת אור ועוד. חיישן טמפרטורה הוא רכיב חשוב ומרכזי בכל המערכות בהן יש להקפיד על מדידת טמפרטורה כדי להגן על מזון, ציוד, חומרים וכדומה.

הסבר כללי על חיישני טמפרטורה

חיישן למדידת טמפרטורה הוא אלמנט המסוגל "להרגיש", כלומר למדוד בדיוק רב, את הטמפרטורה בסביבה הקרובה לחיישן, ותפקידו של החיישן להמיר את עוצמת החום לערך פיסיקלי שמערכות הבקרה מסגלות לקרוא ולפענח. החיישן הייעודי נועד למדידת טמפרטורה ותפקידו להעביר את נתוני המדידה על גבי כבל תקשורת או בדרך אחרת.

לכל חיישן יש מאפיינים טכניים שונים, וגם התוכנה של החיישנים שונה בהתאם לדגם וליצרן. מרבית הדגמים של חיישני הטמפרטורה האיכותיים והאמינים מסוגלים עבוד במגוון רחב של מתחים, לרוב המתח האפשרי הוא מ-4 VDC ועד 15 VDC.

ראוי לציין כי ישנם דגמים מתקדמים של חיישני טמפרטורה המסוגלים למדוד לא רק את הטמפרטורה אלא גם לחות, ויש דגמים ייעודיים שתפקידם לזהות ולאתר בזמן אמת נזילות מים והצפות בחללים שונים, למשל במחסנים, בחניונים תת קרקעיים, בחדרי שרתים, בחדרי מערכות ומכונות וכיוצא בזה.

כיצד עובד חיישן הטמפרטורה?

יש 3 קבוצות עיקריות של חיישני טמפרטורה לתעשייה המתאימים למגוון יישומים ולכניסות שונות – תרמיסטור, תרמוקפל ו-RTD. החיישן המדויק ביותר הוא מסוג RTD, זהו חיישן התנגדותי המבוסס על גידי מתכת מפלטיניום, אך יש דגמים זולים יותר העשויים מנחושת וניקל.

חיישן סטנדרטי מורכב משני חוטים העשויים ממתכות שונות, החוטים המתכתיים מחוברים בצומת ועל פי הפרש המתח החשמלי בין שני סוגי המתכת אפשר למדוד את הטמפרטורה. חיישן איכותי, מדויק ורגיש יותר לא מיוצר ממתכות אלא מחומרים פולימריים או קרמיים, זהו חיישן המסוגל למדוד טווח טמפרטורת רחב בדיוק גבוה יחסית. החיישן האיכותי והמדויק ביותר מורכב מחוט העשוי ממתכת פלטיניום העוטף בסיס העשוי מחומר קרמי.

כאמור, יש סוגים שונים של חיישני טמפרטורה העשויים מחומרים שונים ובמספר דרכים, לכן יש להתאים את סוג ודגם החיישן לתנאי הסביבה ולטווח הטמפרטורות שיש למדוד, בהתאם לרמת הדיוק הנדרשת ולפי פרמטרים נוספים.

שימושים רבים ומגוונים

חיישן טמפרטורה נועד למדוד את הטמפרטורה בדיוק גבוה ובהתאם לדרישות המערכת והאפליקציה. יש מגוון סוגים של חיישני טמפרטורה עם או ללא אפשרות למדידת לחות, החיישנים השונים נבדלים בטווח הטמפרטורה, ברמת הדיוק, ביציאות התקשורת ובעמידות בתנאי סביבה קיצונית. לכן, חשוב לרכוש חיישן טמפרטורה מחברה המתמחה בפיתוח, יבוא ושיווק  בקרים, חיישנים ומערכות זיהוי ובקרה. ייעוץ מקצועי מבטיח ללקוח חיישן איכותי ועמיד העונה על הדרישות השונות, מבחינת עמידות, דיוק, חיבור, טווח טמפרטורות ומחיר.

דילוג לתוכן