מהם הסימנים לאגרנות כפייתית?

אגרנות כפייתית היא בעיה נפשית. אם חשבתם שאפשר פשוט לדבר אל ההיגיון ולשכנע את האדם שאין לו צורך בחפצים ויש לנקות את הדירה, טעיתם. אנשים שסובלים מהפרעה נפשית של אגרנות כפייתית אינם מסוגלים להיפטר מהחפצים בגלל חשש בלתי מוסבר שיתעורר בהם צורך.

ניסיון לפנות אותם בכוח צפוי לגרום לאותם אגרנים למצוקה רבה ואף תגובה אלימה בעת הניסיון לעצור את הפינוי. התמודדות עם הבעיה דורשת טיפול מקצועי ורגישות לבעיה.

הטיפול בבעיה דורש טיפול נפשי מצד אחד, וגם פתרון פרקטי לכמויות האשפה. שני ההיבטים של הטיפול אינם פשוטים. גם הטיפול הנפשי וגם הניקוי הפיזי דורשים אנשים בעלי ידע וניסיון בפינוי דירה של אגרנים כפייתים. על מנת להתמודד עם ההיבט האישי-נפשי יש את רשויות הרווחה המפעילות מערך של עובדים סוציאליים, פסיכולוגים ופסיכאטרים. על מנת להתמודד עם פינוי וניקוי דירות של אגרנים יש צורך בשירותי פינוי דירה בחיפה. לא כל חברה לפינוי דירות מוכנה לגעת בהיבט הזה. ישנן חברות מעטות המכירות את הנושא ויש להן את המוכנות והכלים להתמודד עם האתגר.

אם יש לכם מקרה שכזה במשפחה, חשוב לדעת שזו בעיה הדורשת טיפול וכדאי להיעזר בשירותי הרווחה על מנת לקבל סיוע.

כיצד נזהה אגרנות כפייתית

להלן כמה מאפיינים של אנשים הסובלים מהבעיה:
  • נוטים לאגור חפצים רבים אשר עבור אחרים נראים חסרי ערך. לצורך הדוגמה אלו יכולים להיות קטלוגים פרסומיים, מגזינים ועיתונים; חפצי מטבח ישנים; בגדים שהם מאמינים שיום אחד ישתמשו בהם; חפצים היכולים לשמש לעבודות יצירה; חפצים שבורים ואשפה של ממש.
  • הבית עמוס בחפצים עד אפס מקום. מצבים בהם חלקים של הבית אינם נגישים בגלל כמות החפצים. זה כולל מיטות, שולחנות וככיסאות שלא ניתן להשתמש בהם בגלל שנערמו עליהן חפצים; חדרי שירותים מלאים בחפצים ומוזנחים, כולל אמבטיות וכיורים המלאים בחפצים.
  • כמות חפצים הגורמת לחולי וחרדות. כתוצאה מכך הם אינם מזמינים חברים, משפחה וגם לא אנשי מקצוע צורך ביצוע עבודות בבית. הם נוהגים להגיף את התריסים על מנת שלא יראו מבחוץ. נוהגים להתווכח כאשר משפחה או חברים יציעו להשליך את החפצים.
  • במקרים רבים הם סובלים מדיכאון.
  • ישנם מקרים בהם ישנה גם אגירה של בעלי חיים ללא הענקת התנאים הנאותים לבעלי החיים.

הקושי בפינוי דירה מוזנחת

פינוי דירה של אגרן כפייתי היא אתגר גדול. גם אם נוציא מהמשוואה את הבעיה האישית, עדיין מדובר באתגר גדול. ישנם מקרים בהם אנשים יורשים דירה של אדם אשר סבל מאגרנות כפייתית. הם מצפים למצוא איזו חברה לפינוי דירות שתיקח את כל החפצים. אין מדובר אך ורק בפינוי רהיטים ובסוף הם מגלים שחברות אלו אינן מעוניינות להתקרב אל הדירה המלאה במקקים, חולדות וסקביאס. במקרים אלו יש לחפש חברות הערוכות לטיפול בסוג זה של בעיה. חברות אלו עושות זאת באמצעות ציוד מגן המסייע להם להתמודד עם הסכנות התברואתיות. הן מפנות את החפצים, וזה עשוי לכלול הדברה, ניקוי וחיטוי.

דילוג לתוכן