מה ההבדל בין אדריכל לבתים פרטיים לאדריכל רגיל

מחפשים אדריכל בתים פרטיים? הידעתם שיש הבדל בין אדריכל רגיל  לבין אדריכל של בתים פרטיים? ובכן, כאשר לאיש מקצוע בתחום האדריכלות יש תואר ראשון, למשל מהטכניון או ממוסד אוניברסיטאי מוכר אחר, הוא בעל הכשרה המאפשרת לו לתכנן מבנים מכל הסוגים – בתים פרטיים, מבני ציבור, בתי קומות גבוהים וכיוצא בזה. לצד זאת, קיימים אנשי מקצוע שהם אינם בעלי תואר ראשון באדריכלות אלא הם בעלי תואר הנדסאי בעיצוב פנים ואדריכלות. בעלי מקצוע אלה מוכשרים גם הם אך קיימים הבדלים בין אדריכל רגיל לבינם. 

ההבדל בין אדריכל לאדריכל בתים פרטיים

מי שהינם בעלי תואר הנדסאי אדריכלות ועיצוב פנים מורשים לערוך תכנון אדריכלי, להכין שרטוטים ולהיות בעלי זכות חתימה לבניינים עד גובה של ארבע קומות. זאת בהתאם ובכפוף לחוק הבנייה. זהו ההבדל העיקרי בין אדריכל רגיל לאדריכלים של בתים פרטיים בלבד. כמו כן, אדריכלים של בתים פרטיים הם פעמים רבות גם מעצבי פנים כך שלעבוד איתם זה כמו לתפוס שתי ציפורים במכה אחת.

נושאי הלימוד

מבחינת נושאי הלימוד הבסיסיים לא קיים הבדל מהותי בין אדריכל רגיל לאדריכל המוכשר לבנות רק בתים עד גובה של ארבע קומות. שני אנשי המקצוע לומדים את יסודות העיצוב והתכנון האדריכלי, תולדות האומנות והאדריכלות, יסודות הרישום, תורת הבנייה, חישובים סטטיים, ארגון וניהול אתר, מתמטיקה, פיזיקה, אקוסטיקה, תכנון אקלימי ועוד נושאים רבים.

עם זאת, במסגרת לימודי אדריכלות לתואר ראשון לומדים מגוון רחב של נושאים ורוכשים ידע תיאורטי מקיף בהרבה, לכן הלימודים ארוכים ויש להשלים גם התמחות ממושכת לפני תחילת העבודה.

עם מי כדאי לכם לעבוד?

זוהי שאלה טובה, אשר התשובה אליה נעוצה בסוג הפרויקט אותו אתם מתכננים ובגובה התקציב שלכם. אם אתם מתכננים לבנות או לשפץ מבנה בעל יותר מארבע קומות אז כמובן שעליכם לפנות אל אדריכל בעל תואר ראשון מוכר ורשמי. אבל, אם אתם מתכננים בנייה או שיפוץ של מבנה נמוך יותר או של בית פרטי אתם בהחלט יכולים להיעזר בשירותיו של אדריכל רגיל, אך כדי לתכנן את בית החלומות עליכם לבחור אדריכל בתים פרטיים. אם אתם זקוקים גם לעיצוב פנים של המבנה אז הוא בוודאי איש המקצוע עבורכם.

מבחינה תקציבית יכול להיות הבדל ניכר בין שכרו של אדריכל רגיל לבין שכרו של אדריכל מקצועי ומנוסה לתכנון בתים פרטיים. סביר להניח כי עלות שכירת שירותיו של אדריכל בעל תואר ראשון תהיה גבוהה יותר מאשר עלות שכירת שירותיו של איש מקצוע בעל תואר הנדסאי אדריכלות ועיצוב פנים. כדאי מאוד שתגדירו לעצמכם מהו היקף התקציב שאתם יכולים להקדיש לצורך פרויקט הבניה שעל הפרק ובהתאם לכך תקבלו את ההחלטה הטובה ביותר. כמו כן, כדאי לבחור אדריכל בעל מוניטין, להתרשם מפרויקטים שלו, לבדוק האם הוא קשוב לרצונות ולחלומות שלכם וחשוב לעבוד עם אדריכל שיש איתו כימיה ותקשורת פתוחה וזורמת.

דילוג לתוכן