מה תפקידו של מפקח בנייה

ענף הבנייה בישראל כולל בתוכו את ענף השיפוצים ויש בו אנשי מקצוע המתמחים בתחומי בנייה שונים. כל פרויקט בנייה מחייב תיאום בין אנשי המקצוע, תכנון אדריכלי מקצועי וגורם מוסמך ומנוסה שתפקידו לפקח על עבודות הבנייה או השיפוצים באתר עצמו, בהתאם לתוכנית של אדריכל ועל פי סטנדרטים מחייבים. זהו למעשה תפקידו של מפקח הבנייה, לכן המפקח חייב להיות מהנדס בנייה מוסמך ובעל רקע, ידע וניסיון מתאימים.

פיקוח בנייה

למפקח בנייה יש תפקיד חשוב ומרכזי בפרויקט הבנייה עבור הלקוח, המפקח מהווה גורם מקשר בין אנשי המקצוע השונים ללקוח הסופי, כאשר המפקח מייצג את הלקוח ושומר על האינטרסים שלו. בין השאר תפקידיו של מפקח בנייה כוללים את השירותים הבאים:

  • התאמה לתוכנית ולמפרטים המחייבים – המפקח נמצא באתר הבנייה ותפקידו לוודא שאנשי המקצוע מבצעים את מלאכתם על פי התוכנית ובהתאמה למפרטים המחייבים, לרבות התאמה לתקנות התכנון והבנייה.
  • בקרת איכות – אחד מתפקידיו החשובים ביותר של המפקח, עליו לבצע בדיקות איכות ולוודא שאיכות הבנייה עומדת בסטנדרטים המחייבים ובהתאם למפרטים שנקבעו מראש. כמו כן, המפקח צריך להנחות את קבלני הביצוע באתר הבנייה ולהסביר להם על השיטות, הטכנולוגיות והחומרים המועדפים.
  • איכות חומרים – המפקח שוהה באתר הבנייה ונדרש לפקח על איכות החומרים לבנייה או לשיפוצים. עליו לבדוק את החומרים המגיעים לאתר הבנייה ולוודא כי הם מתאימים למפרט הטכני ולתכנון האדריכלי.
  • פתרון בעיות – בכל פרויקט בנייה מורכב או פשוט צצות בעיות שונות, ותפקידו של המפקח לספק פתרונות מתאימים ומקצועיים, ולהנחות את קבלני הביצוע כדי לפתור את הבעיה בלי לחרוג מהתקציב ומהתכנון.
  • דיווחים שוטפים – המפקח מהווה גשר בין קבלני הביצוע באתר לבין הלקוח, לכן עליו לדאוג לדיווחים שוטפים ללקוח, לעדכן אותו על לוחות זמנים, בעיות שצצו במהלך העבודות, עיכובים ועוד.
  • תיאום העבודות באתר הבנייה – המפקח מהווה מעין מנצח על התזמורת באתר הבנייה, כלומר הוא דואג לתיאום בין קבלני הביצוע והעובדים השונים באתר עצמו, בהתאם ללוחות זמנים וקצב התקדמות העבודות בשטח.
  • שיטות ביצוע וחומרים – למפקח בנייה יש ידע מקצועי מקיף, הוא שולט במגוון שיטות בנייה ושיפוצים ומכיר היטב חומרים חדשים ואיכותיים יותר, לכן עליו להנחות את קבלני הביצוע באתר ולוודא כי הם מבצעים את העבודה במקצועיות ובהתאם לתקנים.
מפקח בניה. צילום: rawpixel

אחריות גדולה

מפקח בנייה הוא גורם מוסמך ומקצועי ועליו מוטלת אחריות כבדה כלפי הלקוח. את המפקח ממנה הלקוח עצמו, יש לחתום אתו על הסכם עבודה מסודר ומפורט ולהרחיב מהם תחומי האחריות שלו בפרויקט. המפקח משמש כגורם מקצועי בעל ידע הנדסי רחב ויש לו סמכויות שונות מתוקף תפקידו, אך התפקיד כרוך גם במחויבות ואמינות, לכן אין להקל ראש בבחירת המפקח, וניתן לקבל המלצות על מפקחי בנייה אמינים מהאדריכל, אך הפתרון המומלץ הוא לבחור משרד אדריכלים המציע שירות הכולל פיקוח בנייה.

 

דילוג לתוכן