מוזיאון בת ים לאמנות ע"ש בן ארי נפתח מחדש למבקרים

מוזיאון בת-ים לאמנות נפתח מחדש למבקרים ב-6 ביוני 2020, עם תערוכת יחיד של האמן אלי פטל –  ״מאז החלו המדידות״. התערוכה אמורה הייתה להיפתח ב־19 במרץ 2020, אולם יומיים לפני המועד הוכרז סגר כללי על תושבי ישראל בחסות מגפת הקורונה העולמית, והמוזיאון נסגר לאלתר. במשך חודשיים עמדה התערוכה קפואה בזמן, במצב של השהייה, ולא היה ברור מה יעלה בגורלה.

זוהי תערוכת היחיד הראשונה של אלי פטל בישראל לאחר 10 שנים של הפסקה מתודית, מתוכן כיהן כראש המחלקה לאמנות בבצלאל במשך שתי קדנציות רצופות. בתור אמן צעיר, פטל היווה אחד מסמלי אמנות ״שיח הזהויות״ ושם את מזרחיותו מתחת לזרקור עדין ועוצמתי. כעת פונה פטל אל שאלת ההכלה: מה מכילה זהות ומה היא מוחקת? האם לתכולה יש אפשרות לשנות את המיכל ואת תפקידו? מה עוד אמנות יכולה לעשות?

מוזיאון בת ים לאמנות נבנה ב-1961 כביתן ברוטליסטי מרחף. חלל הכניסה היווה המשך טבעי של הפארק המקיף אותו, והזמין את העוברים ושבים פנימה, בעוד המעגל החיצוני היה למרחב מקורה, שהֵצֵל על היושבים בו. במעלה המדרגות נפרסה קומת התצוגה כספירלה רחבת ידיים, מוארת באור טבעי. אולם, לפני כעשרים שנה נסגרו קירותיו החיצוניים של הביתן, חציצות פנימיות נבנו בקומה העליונה והחלונות נאטמו.

פטל עוסק בתערוכתו ביחסים שבין פנים לחוץ ובין הסטודיו לחלל התצוגה. המהלך הראשון שתכנן לבצע עם היכנסו לחלל היה פתיחת החסימות שבמוזיאון: הוא שבר רבות ממחיצות הגבס בקומה העליונה ופער לרווחה את החלונות. פטל הכין את החלל לקראת קבלת גוף עבודות חדש ובמקביל יצר את העבודות מתוך שאיפה להפוך את המוזיאון ליחידת הכלה אחת, שלמה ופתוחה.

התערוכה מתבססת על כ־ 30 עבודות בפורמט דיוקן. ניתן להגדיר אותן כמראות וכהשתקפויות של הנעשה במרחב העבודה היומיומי של האמן: הסטודיו, הרחובות הסמוכים לו והשוק השוכן בקרבתו. במובנים רבים, זוהי התערוכה החילונית ביותר של פטל עד כה, כלומר כזו העוסקת בחולין. בד בבד הוא מתייחס בה אל היומיומי בחרדת קודש. בעוד שבימינו ההתבוננות בעולם נעשית, על פי רוב, באמצעות דימויים על גבי מסך, כלומר באופן דו-ממדי, פטל מבקש לצקת תוכן וחומר אל תוך הדימוי באופן שיהפוך אותו לכלי קיבול בעל עומק, המסוגל להכיל חומרים שונים מכפי שמבשרת חזותו, שהרי ממד העומק הוא המבדיל בין דו-ממד לתלת-ממד.

צילום: אלי פטל

עלות כניסה : 10 ש"ח

ילדים עד גיל 16: חינם

הכניסה חופשית לתושבי בת ים

דילוג לתוכן