עשה ואל תעשה – כללים בפתיחת עסק חדש

האם החלטתם להקים עסק חדש? מעוניינים לדעת מה עליכם לעשות כדי לפתוח עסק חדש בצורה נכונה ויעילה? ובכן, ההחלטה להקים עסק חדש מהווה צעד חשוב בחייכם, עם זאת זו אינה החלטה פשוטה לכן חשוב להכיר כללי עשה ואל תעשה כדי להימנע מטעויות וכדי לחסוך עלויות ולהקים עסק לתפארת שיוכל לפרנס אתכם ואת בני משפחתכם בכבוד ולאורך זמן רב.

היתכנות כלכלית

לפני שאתם פונים למע"מ ולמס הכנסה חשוב להכין תוכנית עסקית מסודרת ומקצועית, התוכנית מאפשרת לכם לבדוק היתכנות כלכלית ולבדוק מהם אחוזי הרווחיות ומהו פוטנציאל הרווח. כאשר מכינים תוכנית עסקית יש להעלות מספרים על הכתב, התוכנית משקפת בין השאר את פוטנציאל הרווח וההכנסות לעומת ההוצאות.

כמו כן, עליכם להיערך נכון מבחינה פיננסית לקראת הקמת העסק. לא ניתן לפתוח עסק חדש בישראל ללא רזרבות כספיות וללא השקעה כספית. סכום ההשקעה הראשוני משתנה בהתאם לעסק שאתם מעוניינים להקים, יש עסקים בהם צריך להשקיע עשרות אלפי שקלים ויש עסקים המחייבים השקעה של מיליוני שקלים.

מסגרת פעילות עסקית

עליכם להחליט מראש מהי צורת ההתאגדות העסקית הנכונה עבורכם, האם כדאי לכם להתחיל כעוסק פטור, עוסק מורשה או חברה בע"מ, האם רשות המסים מחייבת אתכם בהתאגדות המתאימה לסוג העסק וכדומה. מומלץ להחליט על צורת ההתאגדות העסקית בעזרת אנשי מקצוע מיומנים כמו רואה חשבון או יועץ עסקי.

לאחר שבחרתם את צורת ההתאגדות העסקית הנכונה והמתאימה ביותר עבורכם, אפשר להתחיל בהליכי הרישום הנדרשים ברשויות השונות, לרבות משרדי מע"מ, מס הכנסה וביטוח לאומי. אפשר לבצע את תהליכי הרישום לבד, אך בדרך כלל עדיף לבצע זאת בעזרת רואה חשבון.

חשוב לציין כי צורת ההתאגדות משפיעה על הוצאות עתידיות, יש לכך חשיבות גם מבחינה משפטית, והשפעה על סוג הנהלת החשבונות. למעשה, רק חברה בע"מ חייבת להקפיד על הנהלת חשבונות כפולה, כלומר עליכם להעסיק באופן קבוע רואה חשבון ומנהל חשבונות, אך אם תבחרו להקים עסק מסוג עוסק פטור או מורשה תוכלו לטפל בהנהלת החשבונות לבד. כיום אפשר להיעזר בתוכנות מתקדמות כמו חשבונית ירקה. מומלץ לחפש חשבונית ירוקה חינם לצורך התנסות עם המערכת, ולאחר מכן יש לשלם תשלום חודשי נמוך יחסית ותוכלו לחסוך לא מעט עלויות.

פתיחת חשבון בנק לעסק

ברוב המקרים מומלץ להפריד בין חשבון בנק עסקי לפרטי, לכן במקביל להליכי הרישום של העסק ברשות המסים כדאי לבחור בנק המציע לכם תנאים טובים, למשל חשבון ללא עמלות, הלוואות נוחות וכדומה.

ייעוץ עסקי

פתיחת עסק חדש אינה דבר של מה בכך, חשוב להיעזר באנשי מקצוע מנוסים כדי לקבל החלטות עסקיות ופיננסיות שקולות. חשוב להעסיק רואה חשבון ויועץ מס באופן שוטף, ואין לוותר על יועץ עסקי כדי להכין תוכנית עסקית מפורטת ועל מנת לבחור פתרונות מימון, לבדוק כדאיות כלכלית, לבחור פתרונות מתקדמים לשיווק העסק ועוד.

תכנון מקדים מונע בעיות בהקמת העסק ותפעולו, מאפשר לכם לקבל החלטות שקולות ואחראיות, ויסייע לכם להקים עסק משגשג ומצליח.

דילוג לתוכן