תהליכים נדרשים למימוש זכויות ברשלנות רפואית

מקרה של היפגעות מרשלנות רפואית, עלול להיות כאוב, יקר ומורכב לפתרון. הקלה מסויימת, לעתים כלל לא מבוטלת, עשויה להגיע מפיצוי כספי, אשר ניתן בעקבות תביעה מוצלחת על רשלנות רפואית. לכל הפחות, הדבר יסייע במימון ההוצאות הרפואיות על תיקון נזקי הרשלנות. מהם התהליכים, בהם כרוך מימוש זכויותיכם במקרה של רשלנות רפואית?

תיעוד

על השאלה של האם יש טעם להגיש תביעה לרשלנות רפואית, תוכלו להתייעץ עם עו"ד לרשלנות רפואית. לפני כן, חיוני לבדוק ולהבין, האם הייתה כאן בכלל רשלנות כזו? לשם כך, חיוני שיהיה רישום מסודר של מהלך העניינים ותיעוד שכולל את המסמכים הרלבנטיים שברשותכם. כך, ניתן יהיה לעשות סדר בדברים ולהבין טוב יותר מה קרה, גם אם בקווים כלליים ובאופן ראשוני. תיעוד כזה, יסייע למומחה הרפואי שיידרש לבחינת הנושא ולעורך הדין איתו תתייעצו וכמובן, גם לבית המשפט, אם אכן תגיעו להגשת תביעה.

עורך דין

יש לבחור עורך דין, שמתמחה בתחום התביעות בנושא רשלנות רפואית. חיוני שהוא יהיה בעל נסיון מספיק – דבר משמעותי בנושא מורכב כזה. נדגיש, כי תביעות רשלנות רפואית לרוב אינן מתאימות למסגרת של תביעות קטנות. זאת, מאחר שתביעות קטנות אמורות להיות הליכים מהירים ובסכומי תביעה נמוכים יחסית. שני אלה פחות רלבנטיים לנושא רשלנות רפואית, בה הדיונים לרוב מורכבים וממושכים וסכומי הפיצוי המבוקש גבוהים.

Pixabay

חוות דעת רפואית

לאחר פגישת ייעוץ עם עורך הדין שבחרתם, תוכלו לדעת האם יש כאן עילה של ממש להגשת תביעת רשלנות רפואית ובמה הדבר יהיה כרוך. כעת, תידרש חוות דעת מקצועית של רופא, שמתמחה בתחום הרפואי שבו נוגעת התביעה. חוות הדעת תוצג לבית המשפט בהמשך ותהווה מידע מרכזי, מבחינת גיבוש דעתו של השופט וכמובן, התייחסות ההגנה. לכן, חיוני שיהיה מדובר ברופא מנוסה מספיק, בעל מוניטין, שמנוסה גם במתן חוות דעת למקרים כאלה. חשוב לציין, שחוות דעת כזו איננה דבר זול. כמובן, גם הסתייעות בעורך דין איננה זולה ויש לשקול את הגשת התביעה בהתאם (מה גובה הפיצוי שסביר שייתקבל? כמה זה יוצא ביחס להוצאות? האם סביר שבית המשפט גם ייפסוק שתקבלו פיצוי כספי בגין הוצאות אלה?).

הגשת התביעה

תביעת רשלנות רפואית תוגש בבית משפט השלום, במידה והיא תביעה לפיצוי עד לסך של 2.5 מיליון ש"ח. אם הסכום גבוה מכך, יש לפנות אל בית המשפט המחוזי.

מהלך המשפט

יש לקחת בחשבון, שהליך המשפט ייקח לא מעט זמן, עם סדרת דיונים שביניהם הפסקות ארוכות, מאחר שהצדדים ירצו לעיין בחומרים, להגיב להם, להגיש חוות דעת משלהם וכדומה. אם תובעים מוסד רפואי כמו בית חולים, הוא יהיה "מתורגל" בנושא זה וערוך עם עורכי דין מנוסים, שמתמחים בכך.

לסיכום

תהליכי הטיפול בהגשת תביעה על רשלנות רפואית אינם מסובכים במיוחד – את רוב העבודה עושים למעשה המומחים אותם תשכרו. עם זאת, חיוני לעשות זאת בתשומת לב ותוך הקפדה על הפרטים, בכדי למקסם את האפשרות להצלחת התביעה.

דילוג לתוכן